GENTSE WINTER 2022-2023 – 05 december 2022 – In deze tiende editie – getiteld ‘GW 2022-2023 – 10’ – hebben we het o.a. over: Sint-Annakerk, Gentse Kant, Winterfeesten, Sinterklaas, Gentbruggebrugge, ‘Hogar Espanol’, Emmaüskasteeltje … meer

Lees op deze blog: Er zit een schandmerk op de Sint-Annakerk



Bekijk ook op deze blog: Kouter: kerstbomen, kiosk & co

Bekijk onze reportage vanuit de gondels van de ‘Roue de Paris‘ uit 2016
→



Patrick schrijft over zichzelf in dat verband, als hij bedenkt dat hij nooit een Zwarte Piet heeft gezien: “Misschien hadden de pieten toen een betere hygiëne en opvoeding en gingen ze, net als u en ik, eerst in het bad. Om daarna samen met de Sint de kinderen te ontvangen in de vele supermarkten en feestjes.” 😀


Merkwaardig feit, gelezen op facebook’s aankondiging van ‘Speakers Corner‘ over een aanpassing van het Circulatieplan.
“Gentbruggebrug is een verwezenlijking van Edmond Block, een leerlooier uit Ledeberg. Deze industrieel die in de politiek stapte liet zich meteen opmerken door zijn inzet voor een brug over de Schelde, die Gentbrugge met de overige randgemeenten zou verbinden.
De katholieken namen dit voorstel echter niet ter harte en vreesden dat “Block met zijn brug het krapuul van St-Amandsberg, Oostakker en Destelbergen naar Gentbrugge” zou brengen…” 🙁
(Bron: Sarah Van Ruyskensveld, 2007, Vuile monden, vuile gronden, Universiteit Gent)

Lezeres Linda de Vlieger getuigt dat die Oscar het maatje was van haar grootvader “Ondanks dat hij er goed in zat, was hij begaan met de armoe” zo schreef ze facebookgroep ‘Mijn Gent vroeger en nu‘. “Zo had je vroeger ’t hulphuizeke van ‘Moederke van de Muide’” schrijft Linda. “Hij gaf me eens BEF 500 en zei: ‘hier klaane, goat da ne kier goan droagen ba moederke en zegt dak om maane dreupel goa komen erveure‘.”
Stefaan van Laere schreef een boek over Oscar Glas: ‘Met de helm geboren‘.


Lees ook op deze blog: Armlastig: zakkendragende daklozen Of lees over de Zakman

in facebookgroep ‘Gent in oude foto’s en afbeeldingen‘: “De gewone kant van bij ons werd gemaakt met bobijnen (kantklossen) en werd vooral gebruikt voor het afwerken van tafelkleedjes en beddegoed. Maar de hele fijne kant gemaakt uit naaldwerk werd gemaakt rond Venetie. Deze kant werd niet geklost maar met naaldwerk vervaardigd. Zij stonden erom bekend. Deze kant werd vooral gebruikt voor het afwerken van manchetten aan de mouwen en kragen en de alsook voor het afwerken van de molensteenkragen (grote geplooide kragen rond de hals). Deze mode bestond rond de barokperiode en de Gouden Eeuw, zoals deze tijd bij ons, toen nog Zuiderlijke Nederlanden geheten. Het kant gemaakt van naaldwerk was zeer duur en exclusief,te vergelijken met de haute couture van nu.”

Lees ook op deze blog: Spaanse dienstmeiden van de Voormuide






Op de foto: de Barge aan Portus Ganda in 2020

Stadscomponist Lara Rosseel en Mich Walschaerts brachten het nummer samen met de beiaardier Kenneth Theunissen tijdens het plechtig inhuldigingsmoment.”


Lees op deze blog: Middagje Muide-Meulestede

waar we vooral die in het Emmaüskasteeltje in de genoemde straat belichtten, vult Jo Veldeman aan met wat hij in de jaren ’70 aan toogpraat opving aangaande de toenmalige bewoner van het kasteeltje:
“In dat kasteeltje had hij een kamer vol ‘Art Nouveau’ vazen. Nu zijn die zeer gezocht en vrij duur. Toen vond je die op elke rommelmarkt voor een prikje. En hij had een vooruitziend oog voor mooie dingen, vandaar die kamer vol vazen. Maar dat kasteeltje had ook een hoge zeer bouwvallige gothische schouw, zoals je die ook op het Stadhuis kan zien. Door een windvlaag waaide die om en viel pardoes door het dak op de verzameling vazen, met de grootste verzameling historische scherven en veel hartzeer tot gevolg.” 🙂 – pic inventaris.onroerenderfgoed

